Państwa i stolice Ameryki Południowej

Nie ulega wątpliwości, że Ameryka Południowa jest jednym z najbardziej malowniczych kontynentów na świecie. Nie bez powodu tysiące turystów wyjeżdża na właśnie ten kontynent, żeby odnaleźć spokój ducha, spędzając długie miesiące na urokliwych pampach. To jednak tylko jedno z oblicz Ameryki Południowej – druga twarz tego kontynentu to codzienne życie. Ale czy to walka o związanie końca z końcem, jak w Wenezueli? Czy spokój ducha w Urugwaju, zwanym południowoamerykańską Szwajcarią? Państw jest wiele i każde bardzo mocno się od siebie różni. Poznaj wszystkie państwa i stolice Ameryki Południowej i nie daj się zagiąć przy najtrudniejszym pytaniu o stolicę Boliwii!

Państwa Ameryki Południowej – ile ich w ogóle jest?

Bardzo często myśląc o Ameryce Południowej, mamy przed oczami Brazylię, Argentynę i… tyle. Częstym błędem jest również mylenie Ameryki Południowej z Północną, zaś kwestią umowną jest przynależność Ameryki Środkowej do któregoś z kontynentów. Ile jest tak naprawdę państw w Ameryce Południowej? Odpowiedź może Cię zdziwić!

Jeżeli uznać za państwa tylko niepodległe byty (a więc pozbywając się terytoriów zależnych, nawet jeśli posiadają własną stolicę i flagę), państw w Ameryce Południowej jest… trzynaście. Dla porównania: sama tylko Unia Europejska liczy sobie aż 28 państw. Warto jednak pamiętać o tym, że w okolicy tego kontynentu znajdują się również takie terytoria jak:

 • Gujana Francuska – francuskie terytorium zależne ze stolicą w Kajennie, mieszczące się między Surinamem a Brazylią

 • Falklandy (Malwiny) – wyspy u wybrzeży Argentyny, będące terytorium zamorskim Wielkiej Brytanii (choć prawa do wysp rości sobie również Argentyna)

 • Wyspy Galapagos – archipelag na Oceanie Spokojnym, oddalony o ok. 1000 km od kontynentu, należący do Ekwadoru

 • Antyle – archipelag rozproszony na długości ponad 4 tys. km między wybrzeżami Wenezueli a Cieśniną Jukatańską

 • Ziemia Ognista – archipelag na Oceanie Spokojnym i Atlantyckim należący do Argentyny i Chile

Państwa i stolice Ameryki Południowej – jak duża jest powierzchnia kontynentu?

Spoglądając na mapę, bardzo często odnosimy wrażenie, że Ameryka Południowa jest sporym kontynentem. Bardzo silnie na zmysły oddziałuje rozmiar Brazylii, która zajmuje 8,5 mln km2, czyli niemal połowę całej Ameryki Południowej! Swoje też robi układ map, który optycznie powiększa państwa i kontynenty wbrew ich prawdziwym rozmiarom! Jednak jeśli spojrzeć na liczby, okazuje się, że Ameryka Południowa wcale nie jest tak ogromna. Można więc powiedzieć, że jest malutka: swoim rozmiarem ustępuje Azji, Afryce i Ameryce Północnej.

 • jej powierzchnia to 17 840 000 km2 – dla porównania, powierzchnia Federacji Rosyjskiej to 17 098 242 km2

 • powierzchnia Ameryki Południowej odpowiada ledwie 12% powierzchni całego świata

 • Amerykę Południową zamieszkuje ok. 400 mln ludzi – dla porównania, populacja Chin i Indii jest niemal trzykrotnie większa

 • W Ameryce Południowej mieszka ledwie 6% ludności świata – oznacza to, że ledwie co dwudziesty człowiek na świecie pochodzi z tego kontynentu!

Państwa i stolice Ameryki Południowej – lista alfabetyczna

Jeżeli zastanawiasz się, jakie są państwa i stolice Ameryki Południowej, koniecznie spójrz na poniższą listę. Po internecie krążą dziesiątki informacji na temat państw Ameryki Południowej i ich stolic, ale wiele z nich podaje błędne informacje! Dzięki tej liście już nigdy nie pomylisz Wenezueli z Ekwadorem czy Paragwaju z Peru!

Dobrze podzielić listę graficznie, aby uniknąć dłużyzny

Argentyna – Buenos Aires

Boliwia – La Paz

Brazylia – Brasilia
Chile – Santiago

Ekwador – Quito

Gujana – Georgetown

Kolumbia – Bogota
Paragwaj – Asunción

Peru – Lima

Surinam – Paramaribo

Trynidad i Tobago – Port-of-Spain
Urugwaj – Montevideo
Wenezuela – Caracas

Państwa i stolice Ameryki Południowej, w których rozmawia się inaczej, niż po hiszpańsku:

Chociaż wydaje się, że dominacja języka hiszpańskiego jest nieuchronna, to jednak portugalski w Ameryce Południowej wcale nie jest wysunięty na dalszy plan. Trzeba zauważyć, że liczba użytkowników tych dwóch języków w Ameryce Południowej jest niemal taka sama i wynosi 193 miliony ludzi! A jakie jeszcze języki możemy są używane w Ameryce Południowej?

 • Niderlandzki w Surinamie

 • Angielski w Gujanie i na Falklandach

 • Francuski w Gujanie Francuskiej

Co jeszcze musisz wiedzieć? Poznaj państwa i stolice Ameryki Południowej!

 • Stolicą konstytucyjną Boliwii jest Sucre, natomiast La Paz jest siedzibą rządu.
 • Stolicą Brazylii – wbrew obiegowej opinii – nie jest Rio de Janeiro, lecz Brasilia!
 • Największym skupiskiem ludności w Ameryce Południowej jest brazylijskie São Paulo, zamieszkiwane przez ponad 20 mln ludzi.
 • Na mniejszą skalę w Ameryce Południowej rozmawia się takimi językami jak arabski, hindi, jawajski, niemiecki, walijski, japoński czy… polski (ok. 100 tysięcy mieszkańców Brazylii pochodzenia polskiego).