Jak wyglądają studia w Anglii?

Angielskie szkolnictwo wyższe należy do jednych z najlepszych na świecie, dzięki czemu studia w Anglii mogą być znakomitą inwestycją, zarówno pod kątem intelektualnym, jak i czysto praktycznym. Prestiż i jakość tamtejszych uczelni sprawiają, że polscy studenci bardzo chętnie obierają ten kierunek.

Studia w Anglii nie należą do tanich. Co więcej, naukę w tym kraju jak najbardziej można uznać za jedną z najdroższych w całej Europie, a wyłączając z tego różne programy wsparcia
czy dofinansowań, bez wątpienia polscy studenci będą mieli spory problem, aby sprostać finansowym wymaganiom. Wszyscy obywatele Unii Europejskiej mogą jednak skorzystać z pożyczki, dzięki której możliwe jest pokrycie niebagatelnych kosztów, zarówno licencjackich, jak i magisterskich.

Stawki za pierwszy stopień studiów w Anglii mogą nieznacznie różnić się od wyboru uczelni.  W przypadku placówek publicznych cena jest ustalana przez brytyjski rząd i wynosi około 9 250 funtów rocznie (może nieznacznie się zmieniać z uwagi na gospodarkę). Na tak ogromne jak na polskie warunki koszty jest jednak rozwiązanie.

Niezauważalna pożyczka

Ustalając stawki za czesne, brytyjski rząd zaproponował także rozwiązanie w postaci pożyczki dla studentów, którzy nie ukończyli innych studiów, a także przez trzy ostatnie lata mieszkali na terenie Unii Europejskiej. W takiej sytuacji można liczyć na to, że studia w Anglii będą w 100% sfinansowane.

Co najlepsze, warunki spłaty powinny zadowolić każdego, kto obawia się o cały proces. Rząd ustalił, że student rozpoczyna ją dopiero w momencie, gdy skończy okres nauki i rozpocznie pracę, która zagwarantuje mu roczne zarobki rzędu co najmniej 21 tysięcy funtów. Dotyczy to oczywiście osób, które zdecydują się na pozostanie w Anglii. Po powrocie studenta do Polski, próg ten jest obniżany i wynosi 3600 brutto miesięcznie.

Kolejnym ułatwieniem w procesie spłaty pożyczki jest jej zawieszenie w przypadku niespodziewanych sytuacji, a przede wszystkim obniżenia wysokości zarobków. Jeżeli absolwent angielskiej uczelni zostanie zwolniony z pracy, zachoruje lub zdecyduje się na wzięcie długiego urlopu, np. macierzyńskiego, okres spłaty jest automatycznie wydłużany. Zdarzały się również przypadku,
że jeśli zdolność finansowa nie pozwalała osobie po studiach w Anglii na spłacanie rat przez 30 lat, cała kwota pożyczki może nawet zostać kompletnie umorzona.

Koszty utrzymania podczas studiów w Anglii

Równie istotną kwestią dla polskich studentów, co wysokość czesnego są koszty codziennego życia i zakwaterowania. Podobnie jak w naszym kraju, ceny wynajęcia mieszkania drastycznie się
od siebie różnią, w zależności od miasta. Niespodzianką nie jest, że najwyższe stawki panują w stolicy, Londynie. Zdecydowanie lepszą alternatywą jest akademik, który oferuje studentom nie tylko znacznie niższe miesięczne opłaty, ale także inne formy aktywności, jak zajęcia sportowe czy miejsca wypoczynkowe.

W przypadku akademików znaczenie również ma lokalizacja. Zakwaterowanie w placówce należącej do jednej z uczelni w Londynie będzie wiązało się z tygodniowymi opłatami rzędu ok. 180-350 funtów, ale na przykład w Birmingham ceny zaczynają się już od 130 funtów. Najniższy odnotowany czynsz w ostatnich latach dotyczył University of Sunderland, gdzie tygodniowa stawka wynosi zaledwie 70 funtów.

Wybór uczelni

Studia w Anglii, nie tylko ze względu na wysokie opłaty, ale przede wszystkim wysoki poziom nauczania często nazywane są prestiżowymi. Dzieję się tak również z powodu niezwykle uznanych
na całym świecie uczelni, które oferują swoim studentom bardzo wysoki poziom nauczania, a także jakościowy i ceniony w wielu miejscach dyplom ukończenia. Wśród najbardziej znanych i prestiżowych uczelni wymienia się:

1. Uniwersytet w Cambridge – drugi po Uniwersytecie Oksfordzkim najstarszy angielski uniwersytet. Założono go w 1209 roku, a obecnie należy do najlepszych uczelni na świecie;

2. Uniwersytet Oksfordzki – najstarszy angielski uniwersytet, założony przed 1167 rokiem. Równie mocno chwalona i renomowana uczelnia na całym świecie, do placówka w Cambridge;

3. London School of Economics – jedna z najlepszych i najbardziej prestiżowych szkół wyższych, specjalizujących się w ekonomii. Znalazła się w czołówce wielu rankingów.

Ogólna opinia

W wielu publikacjach, ale również opiniach absolwentów brytyjskich uczelni, studia  w Anglii są znakomitą opcją dla osób, które w przyszłości chcą osiągnąć bardzo wysoki poziom kariery zawodowej. W wielu rankingach tamtejszy system edukacji plasował się w ścisłej czołówce, ustępując jedynie USA, co tylko świadczy, że studia w Anglii mogą być najlepszą opcją na przyszłość.