Ile znaków ma alfabet chiński?

Język używany w Chinach to bez dwóch zdań jeden z najtrudniejszych języków świata. Wpływ na taki stan rzeczy z pewnością ma specyficzny sposób zapisu, który bardzo szybko odsiewa dziesiątki chętnych do nauki języka. Jednak wciąż liczba obcokrajowców uczących się chińskiego rośnie, osiągając poziom nawet 50 milionów adeptów! A ile znaków ma alfabet chiński? I ile z nich trzeba opanować, aby móc się porozumieć na chociażby podstawowym poziomie? Okazuje się, że znajomość wszystkich znaków wcale nie jest niezbędna!

Język chiński czy mandaryński?

Zanim jednak dojdziemy do chińskich znaków, warto pamiętać o kilku sprawach:

 • Nie istnieje jeden język chiński – nazwa ta oznacza grupę języków używanych w Chinach

 • Tak naprawdę można wymienić kilka głównych dialektów:

–  mandaryńskie

– min

– wu

– yue

 • Językami chińskimi posługuje się przeszło 1,5 miliarda ludzi, którzy zamieszkują:

– Chiny (Chińską Republikę Ludową)

– Tajwan (Republikę Chińską)

– Singapur

– Hongkong

– Makau

– Tajlandię

– Malezję

– Indonezję

 • Językiem urzędowym Chińskiej Republiki Ludowej jest język mandaryński, nauczany powszechnie w szkołach od 1956 r.

 • Różne dialekty języka chińskiego mogą być dla innych użytkowników całkowicie niezrozumiałe

 • Najpopularniejszym językiem chińskim jest mandaryński (tzw. standardowy język chiński; język urzędowy w Chinach, dla większości laików całkowicie tożsamy z językiem chińskim), natomiast należy pamiętać również o języku kantońskim (popularny w południowej części Chin)

Dobrze dodać mapkę Chin z oznaczeniem używanego języka (zasięg języków Chińskich w Chinach)

Kiedy powstało pismo chińskie?

Pismo chińskie (tak powinniśmy prawidłowo mówić o sposobie zapisu np. języka mandaryńskiego) zostało stworzone najpóźniej 8 tysięcy lat temu, zaś jego forma przetrwała w niezmienionym stanie do lat 50. XX wieku (wówczas niemal wszystkie znaki zostały uproszczone podczas wielkiej reformy języka)

Ile znaków ma alfabet chiński? I czy w ogóle można mówić o alfabecie?

Struktura języków indoeuropejskich opartych o alfabet łaciński sprawia, że bardzo często domyślnie poszukujemy odpowiedników abecadła w innych językach. I o ile w języku arabskim czy koreańskim możemy mówić o alfabecie (rozumianym jako zbiór znaków, dzięki którym można stworzyć słowa), o tyle w przypadku języków chińskich jest to praktycznie niemożliwe. Zamiast liter tworzących wyrazy lub sylaby, mamy do czynienia z konkretnymi znakami. A te możemy podzielić na:

 • piktogramy (przedstawiają obiekty lub zjawiska świata rzeczywistego),

 • ideogramy (przedstawiają pojęcia abstrakcyjne i idee, np. liczby czy przymiotniki),

 • znaki złożone (składają się z więcej niż jednego znaku prostego – samodzielnego znaku – przez co tworzą nowe znaczenie),

 • piktofonogramy (złożenia, które odnoszą się do zapisu i wymowy, podpowiadając użytkownikowi znaczenie znaku oraz prawidłowy sposób czytania),

 • pomyłki,

 • zapożyczenia fonetyczne.

Dobrze by było wstawić kilka grafik z chińskimi znakami i objaśnieniami co znaczą (podstawowe wyrazy)

Ciekawi Cię, ile znaków ma alfabet chiński? Tutaj poznasz odpowiedź!

Jak już wspominaliśmy powyżej, pismo chińskie liczy sobie niemal 8 tysięcy lat. W tym czasie przechodziło nieustanną ewolucję, która pozwalała zaadaptować się do pojawiających się nowości. Ewolucje nie były jednak na tyle gwałtowne, aby starożytne teksty nie były zrozumiałe dla współczesnych. To jednak wymaga biegłości, szczególnie, że napotykając na niezrozumiały znak, trzeba poświęcić sporo czasu na znalezienie jego znaczenia.

Pismo chińskie liczy niemal 50 tysięcy znaków. Nie należy jednak porównywać tego do polskiego alfabetu liczącego 32 litery – podczas, gdy my musimy tworzyć wyrazy poprzez odpowiednie składanie liter, Chińczycy po prostu wstawiają konkretny znak.

Wiemy już ile znaków ma alfabet chiński. Ale czy trzeba znać je wszystkie?

To pytanie, które pada za każdym razem, gdy adepci języka mandaryńskiego dowiadują się, przed jak poważnym stoją zadaniem. 50 tysięcy znaków oznacza naukę czytania, zapisu i znaczenia tak ogromnej ilości informacji, że nauka tego wszystkiego mogłaby spokojnie zająć kilkadziesiąt lat. Jednak okazuje się, że nie trzeba znać aż tylu znaków.

Zgodnie z zasadą Pareto, aby zrozumieć 80% tekstu wystarczy znać 20% słów!

A czy tak jest w przypadku pisma chińskiego? Mamy dobrą wiadomość – jest nawet lepiej! Badania wskazują bowiem, że znajomość 6 tysięcy znaków (a więc ledwie 12% wszystkich znaków w języku mandaryńskim) umożliwia zrozumienie niemal każdego tekstu! Pozostałe znaki (przypomnijmy – aż 88% całego „alfabetu”!) to znaki na ogół nieużywane lub używane w skonkretyzowanych kontekstach (pojawiają się w ledwie 5% wszystkich tekstów). A więc wystarczy ledwie 6 tysięcy znaków!

A ile znaków trzeba znać, aby nie być analfabetą?

O ile w przypadku języka polskiego (i języków opartych na alfabecie łacińskim) analfabetą jest osoba, która nie zna wszystkich liter (nie umie pisać i czytać), o tyle w językach chińskich taki rygor odsiałby wszystkich poza kilkunastoma lingwistami. Bo w piśmie chińskim sprawa jest zero-jedynkowa: albo znamy dany znak i umiemy go odpowiednio przeczytać, albo nie. Dlatego w przypadku języka mandaryńskiego o analfabetyzmie mówimy wtedy, gdy dana osoba zna mniej niż 2000 znaków. Taka ilość jest niezbędna do podstawowych czynności nawet dla osób pracujących w polu.

Ile znaków ma alfabet chiński? I czy zapisuje się je od lewej do prawej?

Każdy, kto choć raz widział na oczy pismo chińskie wie, że rządzi się ono swoimi prawami:

 • znaki zapisuje się w odpowiedniej kolejności – każda kreska musi być zapisana w swoim czasie

 • współcześnie stosuje się takie znaki interpunkcyjne jak:

– przecinek ()

– przecinek wykorzystywany przy wyliczeniach ()

– kropka ()

– kreska ( ),

– znak zapytania ()

– wykrzyknik ()

 • między kolejnymi wyrazami nie stosuje się odstępów

 • wyrazy można zapisywać na trzy sposoby:

– poziomo od lewej do prawej – podobnie jak w naszym zapisie, używany na co dzień w Chinach

– poziomo od prawej do lewej – rzadko stosowany, wcześniej wykorzystywany tam, gdzie niemożliwy byłby zapis pionowy

– pionowo z góry na dół – tradycyjny sposób zapisu, poszczególne kolumny segregowano od prawej do lewej

Ważne: to ile znaków ma alfabet chiński to jedno. Ale języki chińskie mają sporo dodatkowych pułapek!

 1. Przysłowia są bardzo ważną częścią kultury chińskiej. Wypowiadane przy każdej możliwej okazji przez elity, sprawiają nie lada trudności osobom uczącym się języka. Nie dość, że znaki same w sobie sprawiają problemy, to jeszcze ułożone w abstrakcyjnym porządku przysłowia z początku pozostają całkowicie niezrozumiałe!

 2. Język mandaryński jest językiem tonalnym. Sylaby dzielone są na 4 tony, które wymagają odpowiedniej modulacji głosu. Owe tony to:

 • wysoki,

 • wznoszący,

 • opadająco-wznoszący,

 • opadający.

O tym, jak bardzo kluczowe są tony, niech przypomina poemat „O Shi Shi, który jadał lwy”.

施氏吃獅子記

有一位住在石室裏的詩人叫施氏,愛吃獅子,決心要吃十隻獅子。
他常常去市場看獅子。

十點鐘,剛好有十隻獅子到了市場。
那時候,剛好施氏也到了市場。
他看見那十隻獅子,便放箭,把那十隻獅子殺死了。
他拾起那十隻獅子的屍體,帶到石室。
石室濕了水,施氏叫侍從把石室擦乾。
石室擦乾了,他才試試吃那十隻獅子。
吃的時候,才發現那十隻獅子,原來是十隻石頭的獅子屍體。
試試解釋這件事吧。

Brzmi zawile? W takim razie zajrzyjmy do zapisu fonetycznego:

« Shī Shì shí shī shǐ»
Shíshì shīshì Shī Shì, shì shī, shì shí shí shī.
Shì shíshí shì shì shì shī.
Shí shí, shì shí shī shì shì.
Shì shí, shì Shī Shì shì shì.
Shì shì shì shí shī, shì shǐshì, shǐshì shí shī shìshì.
Shì shí shì shí shī shī, shì shíshì.
Shíshì shī, Shì shǐshì shì shíshì.
Shíshì shì, Shì shǐshì shí shì shí shī.
Shí shí, shǐshí shì shí shī shī, shí shí shí shī shī.
Shì shì shì shì.

Żartobliwy poemat autorstwa Zhao Yuanrena pokazuje, jak bardzo kluczowe dla języka chińskiego są tony. Każdy ze znaków wygląda zupełnie inaczej, ale gdy spojrzymy na wymowę… wówczas okaże się, że otrzymujemy ciąg identycznych słów różniących się jedynie tonem!

 1. Chiński system edukacji przewiduje 8 lat nauki pisma chińskiego. Już wiemy, ile znaków ma alfabet chiński – a dzięki temu możemy łatwo policzyć, że nauka chińskiego powinna zająć co najmniej kilka lat. To nie jest język do nauczenia w kilka dni!

Dlaczego warto uczyć się pisma chińskiego? Jakie korzyści wynikają z mówienia po mandaryńsku?

 • Badania wskazują, że stosowanie pisma chińskiego angażuje obydwie półkule mózgowe, co stymuluje pracę mózgu. Analityczność języka chińskiego (brak stosowania odstępów, gdy jedno słowo może odpowiadać nawet trzem znakom) sprawia, że Chińczycy znacznie sprawniej myślą

 • Język mandaryński jest przyszłością – nie bez powodu dziesiątki obcokrajowców rzucają się do nauki mandaryńskiego. Wiedzą doskonale, że chiński przemysł może w najbliższych czasach przegonić amerykański, dzięki czemu specjaliści z różnych dziedzin zaczną przenosić swoje biura do Pekinu.

 • Znajomość chińskiego jest w cenie – każdy pracodawca zdaje sobie z tego, ile znaków ma alfabet chiński i jest w stanie docenić pracowników rozumiejących ten język. Dodajmy tylko, że pracownicy posługujący się językiem mandaryńskim mają znacznie wyższą pensję od swoich kolegów (średnio o 5 tysięcy złotych!).

Zastanawiasz się nad nauką mandaryńskiego? Ciekawi Cię, ile znaków ma alfabet chiński? Koniecznie sprawdź całą wiedzę o piśmie chińskim – tylko u nas kompendium wiedzy w pigułce!